Historia wędkarstwa

Historia wędkarstwa

Wędkarstwo jest jednym z najstarszych sportów. Początkowo stanowiło rozrywkę dla najbogatszej części społeczeństwa. Na przestrzeni wieków techniki i metody łowienia ryb ewoluowały, a z roku na rok przybywa chętnych do rozpoczęcia przygody z tym sportem. Spędzanie czasu wolnego w towarzystwie natury i błogiej ciszy jest dla wędkarzy rodzajem relaksu, a sam proces łowienia wzbudza wiele emocji. Przekonaj się jak wyglądała historia wędkarstwa.

Początki wędkarstwa

Od dawien dawna ryby stanowiły jeden z głównych elementów jadłospisu ludności. Pierwotnie łowiono za pomocą rąk, a później zaostrzonych prętów i wykonanych z kości prymitywnych przyrządów. Na większych akwenach używano sieci. Jako przynętę najczęściej wykorzystywało się robaki, małże i małe rybki. Jeszcze 200 lat p. n.e. powstało wędkarstwo sportowe. Prawdziwą rewolucję przyniosła połowa XIX wieku, kiedy na rynku zaczął pojawiać się pierwszy profesjonalny, jak na tamte czasy, sprzęt. Zaczęto używać kołowrotków, pojawiły się nawet wersje spinningowe. Po II wojnie światowej powstawały żyłki syntetyczne i wędziska z włókien szklanych.

Wędkarstwo w Polsce

Początków wędkarstwa w Polsce można szukać w okresie zaborów. Najprężniej łowiono w zaborze austriackim, a wszelkie zdobycze stanowiły sporą część jadłospisu uboższych mieszkańców. W XIX wieku powstały przepisy ustanawiające konkretne rewiry rybackie. 13 lipca 1879 roku zostało powołane Krajowe Towarzystwo Rybackie. W związku ze stale rozwijającym się zainteresowaniem łowami zdecydowano o zintegrowaniu poszczególnych grup i wspólnej dzierżawie terenów do łowienia. Powstał na przykład Krakowski Klub Rybactwa. Jego założyciele zarybili tereny i tam mogli rozwijać swoją pasję. To pierwsza taka organizacja, która była jeszcze nieformalna. Na wzór krakowskich klubów w całym kraju zaczęły powstawać Towarzystwa Miłośników Sportu Wędkowego na początku XX wieku. Połowy ryb znacząco spadły po I Wojnie Światowej. By ochronić poszczególne gatunki ponownie powstały specjalne organizacje, które pozwalały kultywować trakcje i rozwijać wędkarstwo.

Historia wędkarstwa

Wędkarstwo, a czasy powojenne

Okres okupacji nie był łaskawym czasem. Istniejące organizacje skupiały się głównie na ochronie rybostanu. Po 1945 roku zaczęto zawieszać działalność poszczególnych Towarzystw. Powołano Główna Radę Wędkarską, która była początkiem zmian. Konsekwencją prowadzonych działań był łatwiejszy dostęp do wód i łowisk. Zaczęły powstawać biuletyny informacyjne dedykowane właśnie wędkarzom.

Obecnie w Polsce szacuje się, że na ryby chętnie wybiera się powyżej 2 milionów rodaków. Dzięki rozwojowi technologii i świadomości ludzi, ta dyscyplina i jednocześnie hobby stale się rozwija. Łowić można zarówno w jeziorach i rzekach, jak i na otwartych akwenach morskich. Powstała dziedzina wędkarstwa podlodowego. Łowić można na brzegu lub zainwestować w łódź i wypłynąć w rejs. Prócz naturalnych przynęt, producenci stworzyli więcej alternatyw – woblery, błystki czy twistery, a rozwój nauki sprawił, że o rybach i ich zachowaniu również wiadomo dużo więcej niż kiedyś. Jeżeli jeszcze nie próbowałeś łowienia, chcesz się sprawdzić to sklep wędkarski pleciona.pl oferuje wszelkie niezbędne akcesoria i przyrządy. Postaw na wysoką jakość, złóż zamówienie i daj się wciągnąć w wędkarską pasję.