Kalendarz połowu ryb i okresy ochronne

Kalendarz połowu ryb i okresy ochronne

Każdy wędkarz powinien wiedzieć w jakich okresach najlepiej łowić poszczególne gatunki ryb. Wówczas wie w jakie przynęty i sprzęt najlepiej się wyposażyć. Jeżeli jesteś początkującą osobą i nie wiesz jeszcze, kiedy warto wybrać się na łowy, a kiedy jest to wręcz niedozwolone to świetnie trafiłeś. Przedstawimy praktyczny kalendarz połowu ryb, który pozwoli Ci dokładnie zaplanować każdą wyprawę nad wodę.

Kiedy wybrać się na ryby?

Boleń najlepiej bierze we wrześniu i październiku. Certę, okonia, leszcze i płocie najlepiej łowić w sierpniu i wrześniu. Jaź, oprócz dwóch wymienionych wcześniej miesięcy również dobrze bierze w maju. Z kolei na karpie, karasie, krąpie, sumy i klenie warto wybrać się od lipca do września. Jeżeli masz ochotę na połowy sandacza to koniecznie wybierz sierpniowe, wrześniowe lub październikowe dni. Szczupaki świetnie biorą w maju, a także w okresie od września do listopada. Chcesz złowić węgorza? Najlepiej wybrać się na niego latem (czerwiec – sierpień). Latem szczególnie ważna jest pogoda. W upalne dni, kiedy temperatura jest wysoka i nie występują opady, spada ilość tlenu w wodzie. Konsekwencją tego jest zmniejszone żerowanie, dlatego latem na wędkowanie wybierz się wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Kalendarz połowu ryb i okresy ochronne

Okresy ochronne ryb

Przetrwanie gatunku i ochronę zapewniają odpowiednie okresy. W tym czasie nie wolno łowić szczególnych gatunków i podejmować żadnych czynności, które mogłyby zakłócić im tarło. Poszczególne rodzaje ryb mają również dokładnie określone wymiary, jakie mogą mieć okazy. Jeżeli łowisz na wodach należących do Polskiego Związku Wędkarskiego, zarówno wymiary, jak i okres ochronny jest określony w zezwoleniu. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie wymiary poszczególnych gatunków różnią się między sobą i są ustalone odgórnie, podobnie jak okresy ochronne. W większości przypadków czas, w którym nie można łowić danego gatunku jest określony w zezwoleniu danego Okręgu PZW.

Na przykład – wymiarów amura nie określa wyżej wymienione rozporządzenie, ale są łowiska, w których mogą one obowiązywać. Wymiar ochronny klenia wynosi 25 cm i reguluje to dokument. Podobnie w przypadku okresu ochronnego. W tym przypadku długość reguluje zezwolenie PZW. Sandacze z kolei mają określony w rozporządzeniu wymiar ochronny (do 45 cm) i okres, w którym nie można go łowić – od 1 marca do 31 maja. Okres ochronny tego gatunku różni się jednak w zależności od okręgu PZW i szczegółów należy szukać w rozporządzeniu.

Gatunków objętych okresami i wymiarami ochronnymi w Polsce jest wiele, dlatego zanim wybierzesz się na połów dokładnie sprawdź, czy wybrany gatunek aktualnie nie jest pod ochroną. Okresy, w których nie można łowić poszczególnych rodzajów ryb dotyczą nie tylko drapieżników, ale także ryb bałtyckich. Dokładnie sprawdź wszelkie informacje, a na połów zabierz specjalną miarkę, która pomoże sprawdzić, czy wielkość danej ryby jest odpowiednia.