Pierwsza wędka

Pierwsza wędka

Na rynku można zaleźć wiele modeli wędek, co nie ułatwia wyboru pierwszego sprzętu. Decydując się na rozpoczęcie przygody z wędkowaniem musisz wziąć pod uwagę jej przeznaczenie i parametry. Podpowiadamy, jakie rozwiązanie będzie korzystne dla początkującego wędkarza. Poznaj rodzaje wędek i metody, którymi można łowić.

Rodzaje wędek

Na rynku można znaleźć trzy rodzaje wędek – teleskopowe, segmentowe i jednoczęściowe. Pierwsza z nich jest składaną opcją, a jeden element jest schowany w drugim. Zaletą takiego modelu jest łatwość w transporcie. Nie zabiera dużej ilości miejsca, dlatego świetnie sprawdzi się u osób, które cenią sobie mobilność. Z łatwością ją rozłożysz i złożysz, a także umieścisz w dedykowanej torbie. Wędka segmentowa również składa się z kilku elementów, które trzeba samodzielnie poskręcać. Nieco lepiej sprawdza się w akcji niż wersja teleskopowa. Wędka jednoczęściowa cieszy się dużą wytrzymałością, dlatego że pozbawiono ją łączeń. Świetnie sprawdzi się na połowach z łódki. Jej transportowanie może być nieco utrudnione z racji długości.

Jak dobrać wędkę

Każda wędka jest oznaczona odpowiednimi parametrami. Akcja charakteryzuje sposób wyrzutu i holu ryby. Oznacza się ją literami alfabetu: A oraz B to sztywne wędki, które świetnie sprawdzą się u osób o nieco bardziej zaawansowanym stopniu wtajemniczenia. Sprzęt oznaczony akcją C pozwala dobrze holować zdobycz, a wędkarz może korygować swoje błędy. Polecana jest poczatkującym. Akcja D oznacza akcję paraboliczną. Nie ma możliwości szybkiego zacięcia, ale zmniejsza ryzyko zerwania się złapanej ryby z haczyka.

Wędki spinningowe

Wybierając się na łowiska, w których dominują ryby drapieżne na przykład szczupaki i okonie, świetne sprawdzi się wędka o długości od 1,5 do 3 metrów, wykonaną z włókna węglowego. Wędka spinningowa https://pleciona.pl/pl/c/Wedki-spinningowe/10 powinna być lekka. Dzięki temu rzut będzie łatwiejszy. Do tej metody wykorzystuje się również błystki, woblery lub gumy. Wędkowanie spinningowe może odbywać się przy pomocy żyłki tradycyjnej lub plecionki. Ta druga charakteryzuje się większą sztywnością.

Pierwsza wędka

Wędkarstwo morskie

Wielu wędkarzy, w tym także początkujących, pragnie spróbować wędkarstwa morskiego. Warunki panujące na otwartych akwenach wodnych są trudniejsze, dlatego pierwsza wędka do takiego rodzaju połowu musi być odpowiednio mocna, odporna na przeciążenia. Sprzęt powinien być sztywny i odporny na działanie słonej wody. Kupując wędkę do morskich łowów warto wybrać model o długości pomiędzy 240 a 270 cm.

Wybór odpowiedniej wędki wiąże się z wydatkiem, dlatego warto sięgnąć po fachową pomoc. Specjaliści ze sklepu pleciona.pl chętnie doradzą w wyborze, podpowiedzą, które modele sprawdzą się poczatkującym wędkarzom. Możesz również odwiedzić fora internetowe, na których zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści dzielą się swoimi doświadczeniami na temat sprzętu.