Podstawowy ekwipunek wędkarza

Podstawowy ekwipunek wędkarza

Z roku na rok wędkarstwo zyskuje na popularności. Ten sport i dla wielu osób także hobby, pozwala na odpoczynek, regenerację i spędzenie czasu na łonie natury. Chcesz zacząć swoją przygodę z łowieniem, ale nie wiesz, jak powinieneś się o niej przygotować? Podpowiadamy, co warto kupić na start, jakie wybrać wędzisko i w co powinieneś się ubrać.

Wędka

Wybór pierwszej wędki nie musi być trudny. Warto sięgnąć po sprzęt ze średniej półki cenowej. Najtańsze akcesoria trzeba będzie wymienić nawet po jednym sezonie, co generuje większe koszty. Wybierając wędkę warto sięgnąć po niezbyt sztywny model o długości nie większej niż 3 metry. Powinieneś również zakupić haczyki i linki. W skrzyneczce czy torbie powinna znaleźć się również żyłka i kołowrotek. W zależności od rodzaju ryb, które chcesz łowić, potrzebna będzie przynęta. Te dzieli się na naturalne i sztuczne. Sama wędka i potrzebne akcesoria będą się różnić od siebie w zależności od sposobu połowu. Na początku warto skupić się na nauce konkretnej metody niż inwestować w drogi i profesjonalny sprzęt. Sklep wędkarski, taki jak pleciona.pl, z powodzeniem pomoże skompletować cały ekwipunek każdemu wędkarzowi, zarówno temu zaawansowanemu, jak i laikowi. Przystępne ceny i specjalnie skomponowane zestawy pozwolą sporo zaoszczędzić.

Akcesoria do wędkowania

Pomocna okazuje się również zanęta, która zwiększa szanse na złapanie ryby. Możesz ją przygotować w domu samodzielnie – wystarczy wymieszać składniki, które masz w domu – bułkę tartą, płatki kukurydziane czy herbatniki. Możesz oczywiście odwiedzić sklep wędkarski pleciona i postawić na gotowe mieszanki. Warto również kupić kołowrotek, który pozwala zablokować linkę i zapobiec jej zerwaniu przez walczącą rybę. Wszelkie akcesoria wygodnie przechowasz w dedykowanych pojemnikach czy skrzynkach. Powinieneś również zaopatrzyć się w woblery – sztuczne przynęty, które charakteryzują się różnorodnością kolorów, różną ruchliwością i wielkością. Zadbaj również o odpowiednie obciążenie, które pozwoli umieścić przynętę w danym miejscu. O pochwyceniu przynęty poinformuje wędkarza spławik – to unoszący się na wodzie element.

Podstawowy ekwipunek wędkarza

W czym na ryby?

Istotnym elementem jest również ubiór. Podmokłe, błotniste tereny skutecznie utrudniają poruszanie się, dlatego warto postawić na odpowiednie obuwie. Nie powinno zabraknąć kaloszy, w których możesz wejść do wody. Warto również postawić na ciepłe, wodoodporne spodnie. W chłodniejsze poranki warto ubrać kurtkę, która zapobiegnie przewianiu. Nie zapomnij również nakryciu głowy. Ważnym elementem jest również bielizna – w chłodnych okresach wybieraj termiczne modele, które zapobiegną przemarzaniu. Na wyprawę nad wodę warto zabrać również przekąskę i ciepły napój w termosie. Przyda się wygodne, rozkładane krzesełko i pakowna torba lub plecak, w którym umieścisz wszelkie akcesoria. Ruszaj na łowy!