Wędkarstwo – akcesoria, które musisz mieć

Wędkarstwo - akcesoria, które musisz mieć

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych gadżetów ułatwiających i umilających łowienie ryb. W akcesoriach wędkarskich można długo przebierać, wybierając to, co akurat wyda się nam najbardziej potrzebne. Podpowiadamy, w co warto się zaopatrzyć.

Zacznijmy od podstaw

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że aby złowić rybę, przydaje się wędka. Najpierw jednak powinieneś ją skompletować. Potrzeba do tego kołowrotka, pasującej do niego żyłki, haczyka i – oczywiście – spławika, który będzie sygnalizował branie. Przydadzą się także obciążniki ołowiowe, które założone na żyłkę pomagają na przykład przy wygodniejszym i skuteczniejszym zarzucaniu wędki przy mocnym wietrze.

Kiedy skompletujesz już swoją wędkę, warto zaopatrzyć się też w specjalną odzież, która chroni Cię przed aktualnie panującymi warunkami atmosferycznymi. Nie zapomnij o profesjonalnej kurtce chroniącej przed przewianiem, termicznej bieliźnie odprowadzającej pot, a także czapce, najlepiej z daszkiem, osłaniającej zarówno przed deszczem, jak i promieniami słońca odbijającymi się od tafli wody. Ważne są także buty – najlepiej nieprzemakalne kalosze, a także długie spodnie, które będą chronić ciało przed ugryzieniami koszarów i innych insektów, a także przed kłującymi lub nawet trującymi rośliny.

Wędkarstwo - akcesoria, które musisz mieć

Mam już wszystko! Co dalej?

Po podstawowych akcesoriach wędkarza nadszedł czas na skompletowanie przydatnych gadżetów. Na pewno przyda Ci się nóż, który pomoże na przykład odciąć splątaną żyłkę, a także latarka czołowa, niezbędna przede wszystkim przy łowieniu nocnym. Zaopatrz się również w cążek do wyciągania haczyka z ryby. Aby zapewnić sobie komfort podczas wielogodzinnego wędkowania, przyda się wygodne siedzisko. Ważna jest także podpórka pod wędkę, podbierak pomagający wyciągnąć z wody największe lub najbardziej problematyczne okazy, ochronne rękawice, a także pojemniki na wszelkiego rodzaju haczyki, spławiki i przynęty, aby ich nie pogubić.

Z nowoczesnych gadżetów warto zaopatrzyć się w wielofunkcyjne narzędzia, na przykład scyzoryk z funkcją nożyczek, śrubokręta i kompasu. Przyda się również urządzenie z GPS-em, które pomoże z odnalezieniem się w wodnej przestrzeni. Ciekawą opcją jest też urządzenie zwane sygnalizatorem brania, dzięki któremu nie trzeba cały czas siedzieć i obserwować spławika. Urządzenie zasygnalizuje dźwiękiem lub światłem, gdy ryba złapie przynętę. Ostatnim z ciekawych gadżetów jest echosonda. Jest to sprzęt, który wskazuje, jak głęboki jest zbiornik wodny oraz ukształtowanie dna, a także pomoże zlokalizować ławice i większe okazy ryb. Na rynku znajdziesz wiele przydatnych gadżetów, które sprawią, że wyprawa na ryby będzie przyjemna i efektowna. Warto zapoznać się ze wszelkimi propozycjami. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wędkowaniem, wystarczy podstawowe wyposażenie, ponieważ niektóre akcesoria nie należą do tanich. W miarę zdobywania wprawy, skompletowanie pozostałych gadżetów nie będzie problemem.