Wędkowanie – jak zacząć?

Wędkowanie - jak zacząć?

Dla wielu osób wędkarstwo jest pasją, stylem życia i często także pracą. Kontakt z naturą relaksuje, otaczająca cisza i szum wody skutecznie odprężają, a oczekiwanie na złowienie uczy cierpliwości. Rozpoczęcie przygody z wędkowaniem wymaga podjęcia odpowiednich kroków i zakupu sprzętu. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił i przekonać się, czy wędkarstwo jest dla Ciebie to świetnie trafiłeś! Podpowiadamy, jak zacząć łowić i co warto zabrać ze sobą nad wodę.

Zadbaj o uprawnienia

W Polsce łowienie bez uprawnień jest nielegalne i może nieść ze sobą konsekwencje finansowe. Na początku swojej przygody warto wyrobić kartę wędkarską. Wystarczy zgłosić się do najbliższego Koła Polskiego Związku Wędkarskiego i umówić się na egzamin, który zweryfikuje znajomość przepisów. Po pozytywnym wyniku otrzymasz zaświadczenie niezbędne do wyrobienia karty. Kiedy już spełnisz wszelkie wymagania i otrzymasz dokument, po dokonaniu opłaty za czasowe pozwolenie na amatorski połów, będziesz mógł legalnie łowić na wodach należących do Polskiego Związku Wędkarskiego.

Skompletuj sprzęt

Na początku warto postawić na sprzęt ze średniej półki cenowej. Zobaczysz, czy sport ten Ci się nie znudzi po pierwszej wyprawie. Ceny są różne, a ich rozpiętość szeroka. Potrzebne będzie przede wszystkim wędzisko. Wybór jest ogromny. Na rynku można znaleźć wędki do połowów spławikowych (wędki odległościowe, baty, tyczki), wędki do połowu sposobem spinningowym, metodą gruntową, a także sprzęt podlodowy. Poszczególne wędki różnią się budową, wielkością, ciężarem długością i sztywnością. Początkującym z pewnością sprawdzi się metoda spławikowa i odpowiedni bat. Konieczne będzie również dobranie akcesoriów – żyłka, spławik, haczyk i przypon. Nie zapomnij również o obciążeniu, podpórce na wędkę i zanęcie. Konieczny będzie podbierak, który pomoże w wyciągnięciu ryby na brzeg. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Zapytaj w sklepie lub znajomych wędkarzy jakie akcesoria polecają.

Wędkowanie - jak zacząć?

Zapewnij sobie komfort

Jako wędkarz musisz zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Przede wszystkim wodoodporne buty i spodnie, a także ciepłą kurtkę. Przyda się również krzesełko, na którym wygodnie usiądziesz i odpoczniesz. Wszystkie akcesoria wygodnie przetransportujesz w dedykowanej torbie. Wybierając się na ryby warto zabrać ze sobą prowiant i termos z ciepłym napojem. Na początku swojej przygody z wędkowaniem warto postawić na średniej jakości rozwiązania. Będą bardziej wytrzymałe i posłużą dłużej. Jeżeli złapiesz bakcyla i będziesz chciał rozwijać swoją pasję, zainwestuj w droższe rozwiązania. Możesz również pokusić się o zainwestowanie w łódkę czy kombajn wędkarski.